Většina z nás si z chemie bude pamatovat chlorid sodný, neboli NaCl. Jedná se o chemickou sloučeninu, kterou známe jako kuchyňská nebo jedlá sůl. V přírodě ji najdeme v kamenné podobě a pro náš život je velice důležitá. Všichni víme, jak sůl vypadá. Většina chloridu sodného se nachází v mořské vodě.
K čemu sůl využíváme? K dochucování jídel, ke konzervaci jídel, k zimní údržbě komunikací. K tomu se využívá sůl posypová. V kuchyni většinou používáme sůl jodizovanou, která obsahuje malé množství jódu. I při dochucování jídel však můžeme používat sůl mořskou https://www.chlorito.cz/morska-sul-do-bazenu/, která se vyrábí tak, že se do kanálů napustí mořská voda, ta se vysušuje na slunci a za pomoci proudění vzduchu, čímž vzniká hodně hustý solný roztok. Ten se rozvádí do krystalizačních nádrží, kde zkrystalizuje.
A teď nějaká fakta o soli a jejím vlivu na naše zdraví. Sůl v organismu může působit dráždivě a zabraňovat vylučování odpadů z našeho těla. Může také bránit vylučování močoviny a zhoršovat revmatismus. Zvyšuje také krevní tlak. V malých dávkách našemu zdraví prospívá, dokonce ji potřebujeme k běžnému fungování, avšak ve velkých dávkách vás může klidně i zabít. Množství soli, kterou konzumujeme běžně v potravě několikanásobně převyšuje potřeby našeho organismu. Takže i tady platí rčení „všeho s mírou“.
Jak snížit množství soli, kterou konzumujeme? Nedosolujte si jídlo, nejdříve jej ochutnejte a pokud je výrazně neslané, poté teprve dochuťte. Používejte při vaření i bylinky, dochutí jídlo a není potřeba takové množství soli. Vyhýbejte se pečivu, které na povrchu obsahuje krystalky soli, jedná se o zbytečné množství soli, kterou vůbec nemusíte konzumovat.
Pokud máte rádi slanou chuť a používáte soli hodně, určitě si nechte pravidelně zkontrolovat vaše zdraví, především krevní tlak, který se tím může rapidně zvyšovat. Nebo můžete příjem soli snížit.