Sodíkové výbojky se staly v naší zemi legendou, a i když se je snaží v poslední době vytlačit LED technologie, stále mají své platné místo na scéně osvětlovací techniky. Proč tomu tak je a jak je možné, že výbojky úspěšně přežívají již desítky let?
Zavedená výroba
Nízké výrobní náklady a zavedený proces výroby je tím hlavním důvodem. Žádný jiný výrobek, který by jim mohl konkurovat v této oblasti, neexistuje. Pravda, polovodičová světla mají dnes již obrovský potenciál a mohou stávající osvětlení nahradit, příkladem je zavedení diod ve Strahovském a Zlíchovském tunelu, ale poměr cena – výkon stále není takový, že by byl jednoznačným důvodem k celoplošné výměně veřejného osvětlení v České republice.
Kontroverzní žluto oranžové světlo
Na barvu veřejného osvětlení jsme si již zvykli. Odpovídá nažloutlému až mírně oranžovému odstínu teplé barvy a osvětlení chodníků a ulic považujeme v této barvě za přirozené. Stačí však vyměnit teplotu chromatičnosti světelného zdroje za chladnější a rázem se změní ráz večerní krajiny.
A v tomto okamžiku narážíme na problém mnoha různých názorů, co je správné, a co není.
Názor chodců a lékařů – večer se lidský organismus připravuje spíše na uvolnění, relaxaci a odpočinek. Stoupá hladina melatoninu, který je zodpovědný za kvalitní spánek, a jestliže není dostatečná, může se to projevit značnými zdravotními problémy. S tím souvisí i teplota chromatičnosti osvětlení: Jestliže odpovídá spíše teplým barvám, působí relaxačně, naopak chladné bílé světlo nebo dokonce namodralé zvyšuje bdělost a soustředěnost, ale na úkor klidové fáze.
Odlišný je na tuto problematiku pohled řidičů, těm by pochopitelně více vyhovovalo chladné světlo, u teplých odstínů totiž klesá pozornost, zvyšuje se únava a hrozí nebezpečí mikrospánku. S ohledem na tato fakta by bylo ideální řešení zavádět na okrajích frekventovaných komunikací LED diodové zdroje a naopak v městských obydlených zónách a parcích spíše využít výhody sodíkových výbojek.